Rozwinięcie radiowe w terenie

Straż musi być gotowa nie tylko na standartowe działania ale też na nietypowe zdarzenia. Jednym z takich zdarzeń może być konieczność zapewnienia łączności radiowej w sytuacjach kryzysowych. Dlatego też ćwiczymy nawiązywanie łączności w warunkach polowych. W dniu 19 maja 2016 roku dokonaliśmy próbnego rozwinięcia instalacji antenowej na pasmo 70 MHz i 144 MHz z samochodu bojowego Renault Midliner w terenie. Konkretnie w miejscowości Rączna, na jednym z najwyższych wzniesień na terenie gminy Liszki, wys. ok. 257metrów n.p.m. Widoki przepiękne. Po przybyciu na miejsce najpierw rozwinęliśmy się na pasmo 2 m a potem jeszcze na pasmo 4 m zamieniając miejscami anteny. Używaliśmy radiostacji typu Maxon PM 150 na pasmo 4 m i IC 2100 na pasmo 2 m. Po zamontowaniu anten oraz rozwinięciu lini zasilającej dokonano pierwszego wywołania radiowego. Niestety, pora była być może zbyt wczesna a pogoda zbyt ładna gdyż nie udało nam sie wiele łączności nawiązać.Na 4 m dolecieliśmy do Ochojna, 2 m na bezpośrednich kanałach nie było korespondentów a na przemienniki wchodziliśmy bez problemu. Zasilanie zapewniał agregat prądotwórczy Honda EU20i. Był to pierwszy (ale nie ostatni) wyjazd w teren samochodem bojowym i rozwinięcie antenowe. Następne już planujemy i wtedy nastawimy się na pracę KF. Wyjazd taki poprzedzimy powiadomieniem jak największej grupy kolegów krótkofalowców aby skutecznie można było sprawdzić taką instalację. W próbach udział wzięli członkowie OSP w Jeziorzanach a zarazem krótkofalowcy - Łukasz SQ9GEE i Jurek SP9ODM.

Kilka zdjęć z rozwinięcia